Lista programa

MIJ i KIOSK (platforma za savremenu umetnost) pozivaju na panel diskusiju o detinjstvu između Istoka i Zapada

 

Panel diskusiju 5. februara u 18 časova zajednički organizuju Muzej istorije Jugoslavije i KIOSK (platforma za savremenu umetnost) u okviru pratećih programa aktuelne izložbe Nikad im bolje nije bilo? o modernizaciji svakodnevnog života u Jugoslaviji i kao svojevrsnu najavu naredne izložbe Plameni pozdravi – reprezentativna slika detinjstva u socijalističkoj Jugoslaviji. Ovaj projekat koji će Kiosk realizovati u saradnji sa Muzejom istorije Jugoslavije podržan je od strane organizacije Balkan Trust for Democracy i foruma ZFD, a za cilj ima da kroz umetničko istraživanje arhivskih materijala vezanih za reprezentativnu sliku detinjstva, koji se čuvaju u Muzeju istorije Jugoslavije, doprinese dijalogu o strukturi, karakteru i nasleđu socijalističke Jugoslavije.

Tribina će biti održana u bioskopskoj sali MIJ, a cilj diskusije o dečjoj socijalističkoj svakodnevici u Jugoslaviji i odrastanju između Istoka i Zapada  je da se otvori prostor za razmenu mišljenja suprotstavljajući se tendencijama pristrasnog i jednostranog sagledavanja i tumačenja istorije jugoslovenskih prostora u drugoj polovini dvadesetog veka.

Učestvuju dr Igor Duda sa Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, dr Olga Manojlović Pintar iz Instituta za noviju istoriju Srbije, mr Sanja Petrović Todosijević iz Instituta za noviju istoriju Srbije i dr Marko Zubak iz Hrvatskog instituta za povijest u Zagrebu. Diskusiju će moderirati Ana Panić, kustoskinja MIJ.

Mr Sanja Petrović Todosijević govoriće o modernizaciji detinjstva kroz zdravstvene prilike, delatnosti UNICEF-a u Jugoslaviji posle Drugog svetskog rata, borbi protiv tuberkuloze i drugih zaraznih bolesti u kontekstu promenjenog odnosa prema vaspitanju dece i detinjstvu u Jugoslaviji.

Dr Olga Manojlović Pintar imaće izlaganje o spomenicima i komemoracijama iz percepcije detinjstva, vaspitavanja mladih u duhu socijalizma i negovanju tradicija NOB-a, o ekskurzijima sa jakim ideološkim pečatom, pohodima Titovim rodnim krajem, stazama bratstva i jedinstva i stazama revolucije, obilascima Sutjeske, Kozare, Kadinjače, ali i Jasenovca, Jajca itd.

Dr Igor Duda govoriće o izgrađivanju pionirske tradicije i transformacijama kroz koje je Savez pionira Jugoslavije prolazio, kao i o deci i potrošačkoj kulturi jugoslovenskog socijalizma. O prelazu od pionira do potrošača kroz disko muziku i socijalističku disko kulturu, kao fantastičan primer konzumerizacije u kasnom socijalizmu govoriće dr Marko Zubak.

 

PROGRAM

 

18:00 – 18:10     Dolazak i registracija učesnika

 

 

18:10 – 18:30

 

mr Sanja Petrović Todosijević, Institut za noviju istoriju Srbije

Na tragu bezbrižnosti

Delatnost UNICEFA u Jugoslaviji posle Drugog svetskog rata

 

 

18:30 – 18:50

 

dr Olga Manojlović Pintar iz Instituta za noviju istoriju Srbije

Pionirke, pioniri, nekad slavni partizani i kuriri

 

 

18:50 – 19:10

 

dr Igor Duda, Sveučilište Jurja Dobrile u Puli

Djetinjstvo između pionira i smogovaca

 

 

19:10 – 19:30

 

dr Marko Zubak, Hrvatski instituta za povijest u Zagrebu

Druga strana groznice subotnje večeri:

Socijalistička disko kultura u Jugoslaviji 1977-1983

 

 

19:30 – 20:00

 

Diskusija

 

 

20:00 – 21:00

 

Koktel

 

Napomena: Kao i svakog prvog četvrtka u mesecu, MIJ je otvoren od 10:00 do 21:00, dok je od 18:00 do 21:00 ulaz besplatan.

  • Dan: 05.02.2015-03.05.2024.
  • Vreme: 18:00

Povodom 25 godina Muzeja Jugoslavije

Predistorija: Osnova za razumevanje Muzeja Jugoslavije

Na oblikovanje evropskog tipa muzeja uticale su brojne prakse i koncepti sakupljanja, čuvanja i upotrebe predmeta.

Muzejska laboratorija

Otvoreno istraživanje i preispitivanje jugoslovenskog nasleđa

Muzej Jugoslavije te poziva #OSTANIUMUZEYU