Листа изложби

Никад им боље није било?

27.12.2014-17.02.2015.

Изложба Никад им боље није било? о модернизацији свакодневног живота у социјалистичкој Југославији, која приказује феномен свакодневице, слободног времена и доколице у Југославији, отворена је 27. децембра (некада Дан пионира)у Музеју историје Југославије (МИЈ). Пројекат је резултат истраживања које обухвата период од 1950. до 1990. године, а на поставци ће бити изложено преко 200 предмета, 400 фотографија и 26 видео клипова, који на аутентичан начин сведоче о животу у социјалистичкој Југославији.

Ауторка изложбе је Ана Панић, кустоскиња МИЈ, а сарадници на пројекту и аутори текстова др Игор Дуда, предавач историје на Одсјеку за повијест Свеучилишта Јурја Добриле у Пули и суоснивач Центра за културолошка и повијесна истраживања социјализма и др Ивана Добривојевић, научна сарадница на Институту за савремену историју. На пројекту су ангажовани истраживачи и стручњаци са подручја некадашње Југославије, а биће коришћена музејска, архивска, библиотечка и филмска грађа и из других институција из Србије и региона.

Никад им боље није било? трага за одговорима на питања: да ли су Југословени пронашли благостање; како су га, када и зашто изгубили; какав је био систем образовања; какав друштвено–културни живот; у којим сегменита живота се видео модернизацијски скок. Циљне групе којима је изложба намењена су широке, али су нарочито важне млађе генерације које немају лична сећања на Југославију, већ прошлост перципирају преко породичних прича и слика које често погрешно стичу путем медија, филмова, литературе, компјутерских игрица и друштвених мрежа.

На изложби ће бити интерпретирани и приказани извори и штампане публикације (идеолошка и политичко-пропагандна литература, часописи специјализовани за питања слободног времена, годишњаци, стручни часописи за туризам и туристички водичи), анализирани начини представљања свакодневног живота у дизајну, популарној култури, медијима, политичком говору, законима и другим правним актима који регулишу радно и слободно време, фотографијама, разгледницама, телевизијским емисијама и филмовима и предметима из свакодневног живота.

Пројекат има за циљ и интензивнију интеракцију са публиком, која ће бити позвана да доноси предмете из тог периода, исприча своја сећања на живот у социјализму и активно учествује у креирању садржаја и коментарисању на друштвеним мрежама.

Изложба ће бити отворена до 17. фебруара 2015. године, а током трајања изложбе биће организован богат пратећи програм у МИЈ (дечије радионице, позоришне представе, пројекције филмова, вођења са познатим личностима, предавања, промоције), док ће ауторска вођења бити суботом у термину од 13 часова.