Листа изложби

Несврстани – од Београда до Београда

03.09-05.12.2011.

Прва Конференција шефова држава или влада несврстаних држава организована је у Београду, септембра 1961. године, на иницијативу Тита и Насера, а на њој су учествовали представници 25 земаља чланица Покрета и три посматрача.
На изложби Несврстани – од Београда до Београда коју МИЈ организује поводом педесетогодошњице првог Самита несврстаних одржаног у Београду, изложени су експонати из земаља учесница Прве конференције и оних које су биле домаћини наредних конференција, као и плакете Прве и Пете конференције и златник и сребрњак издати поводом Шесте конференције.

Несврставање је представљало вишедеценијски феномен нераскидиво везан са судбином социјалистичке Југославије, а Јосип Броз Тито је имао кључну улогу у стварању покрета и његовој унутрашњој динамици. Настојећи да учврсти улогу Југославије као једног од оснивача покрета, проводио је огроман део времена остварујући контакте са државницима из земаља-чланица који су му – у протоколарној размени поклона на највишем државном нивоу – даровали готово све изложене експонате.

Изложено је 32 експоната од којих према вредности неки спадају у културна добра земаља из којих потичу (бронзана статуа бога Озириса, из 6. век п. н. е, из периода Позног египатског царства, поклон председника Уједињених Арапских Република Анвара ел Садата), неки у савремене декоративне предмете израђене традиционалним техникама или инспирисане историјом и традицијом (прибор за писање од слоноваче и злата, Поклон председника Врховног војног савета Судана, генерала Ибрахима Абуда), а део су пригодни поклони који представљају спој савременог дизајна и изворних мотива и техника израде са превасходним циљем да се истакне посвета или симбол дародавца (сребрна кутија за цигарете, поклон етиопског цара Хајла Селасија).

Суд о изложеним артефактима не може се донети само на основу естетских квалитета јер није њихов једини значај у стилским карактеристикама или финоћи израде, већ они носе богате слојеве значења и можемо их посматрати као документе времена, простора и друштва чији су део били и у којима су настали. Чак и они који се формално могу сврстати у сувенире персонализовани су, а значај и положај дародавца и повод даривања даје им додатни слој вредности. Управо зато представљају наш избор за изложбу којом желимо да представимо шири друштвени контекст идеје несврставања, мултикултурализма, различитих испреплетаних утицаја и сусрета светова.

Кустос изложбе: Ана Панић

Изложба се реализује уз подршку Министарства културе, информисања и информационог друштва Републике Србије и Министарства спољних послова Републике Србије.