Музеј Југославије прославља 25. рођендан

Музеј Југославије 1. децембра 2021. године обележава 25 година од оснивања. Том приликом биће отворена изложба о индустријском наслеђу „О фабрикама и радницима”, која се реализује у сарадњи са Музејом науке и технике. У рођенданској недељи, од 29. новембра до 5. децембра, биће реализовани и многи други едукативни и забавни програми. Улаз ће током ових седам дана бити бесплатан.

У понедељак 29. новембра посетиоце очекује наступ хора „Наша пјесма”, који ће на неколико локација у музејском комплексу и више пута током дана изводити репертоар револуционарних песама, као и ауторско вођење кроз изложбу „Умро је друг Тито” у Кући цвећа од 13 часова.

На Дан музеја, 1. децембра, публика ће моћи да посети део поставке „О фабрикама и радницима”, коју Музеј Југославије реализује у сарадњи са Музејом науке и технике.  Идеја да се једна изложба реализује у два простора и да у припреми учествује ауторски тим који предводе по два кустоса из сваке институције, проистекла је из стремљења оба музеја да истражују, штите и представе јавности индустријско наслеђе.

Изложба се бави индустријализацијом на територији данашње Србије, од њених раних појава, средином 19. века, до данас. Ова важна тема биће сагледана из различитих перспектива – од друштвено-политичке, културне и историјске, до техничко-технолошке. Прво ауторско вођење кроз део изложбе у Музеју Југославије биће организовано већ у суботу, 4. децембра у 13 часова, док ће наставак поставке у Музеју науке и технике посетиоци моћи да виде од 7. децембра.

У петак, 3. децембра, на актуелној поставци „Музејска лабораторија“ биће организована камерна вођења, за мале групе, како би посетиоци и кустоси отворено поразговарали о изложби, темама које она покреће и њеним будућим изменама. Овакво, интерактивно, тумачење поставке део је континуираног истраживања и преиспитивања југословенског наслеђа којим се у „Музејској лабораторији“ кустоси баве. Број посетилаца по сваком од вођења је ограничен. Пријављивање за један од термина у 13, 14 или 15 часова је обавезно на инфо@миј.рс и потребно је нагласити термин за који се посетилац пријављује.

Обележавање овогодишњег Дана музеја завршава се у недељу, 5. децембра, када најмлађе посетиоце и њихове пратиоце, очекује „Породични дан”. Деца ће имати прилику да помоћу мапе проналазе експонате (поклоне које је Јосип Броз Тито добијао током живота из целог света) на сталној поставци Музеја и тако путују кроз различите земље и временске периоде, уче о историјским догађајима и личностима, удаљеним културама и њиховим обичајима.

У суботу и недељу, 4. и 5. децембра, биће одржана и редовна вођења кроз комплекс Музеја, на енглеском у 11 часова и на српском у 12 часова.

Радно време Музеја Југославије је током рођенданске недеље је сваког дана од 10 до 18 часова.