Музеј Југославије отвара Парк скулптура за све суграђане

Улаз у Парк скулптура, део комплекса Музеја Југославије, почевши од 9. маја, биће бесплатан за све суграђанке и суграђане. На овај корак тим Музеја Југославије одлучио се водећи се идејом да јавне установе културе треба да буду доступне свима и да је њихов значај, као простора интеграције заједнице, посебно важан у тренуцима кризе.

„Одлучили смо се на овај корак имајући у виду потребе свих суграђана и суграђанки, а нарочито оних из нашег непосредног комшилука, којима посебно желимо да поручимо да је музејски простор и њихов свакодневни простор – за јутарњу кафу, разоноду и опуштање”, истиче Неда Кнежевић, директорка Музеја Југославије и додаје:

„Поред тога што ће боравећи у природи моћи да се ближе упознају са уметничким радовима смештеним у Парк скулптура, заинтересовани за ћаскање (уз прописану дистанцу и друге мере предострожности) или читање и размишљање, имаће могућност да у музејском кафеу набаве кафу и тиме употпуне свој боравак на отвореном.”

Музеј Југославије је, за сада, отворио део свог комплекса. Парк скулптура, сувенирница и кафе ће 9. и 10. маја радити од 10 до 14 часова, док ће у остатку месеца радно време комплекса бити од четвртка до понедељка (уторком и средом музеј ће бити затворен за посету) од 10 до 18 часова.

У комплексу Музеја истовремено ће моћи да борави до 50 особа, а број посетилаца у затвореним просторима биће ограничен на петоро у Кући цвећа и не више од двоје у сувенирници.

Приликом посете обавезно је ношење заштитне маске и рукавица и одржавање физичке дистанце, која изискује размак од минимум два метра између двоје посетилаца и боравак не више од једне особе на четири квадратна метра.

Занимљиво је поменути да се у Парку скулптура Музеја Југославије налази 20 скулптура истакнутих југословенких уметника и уметница, попут Антуна Аугустинчића, Франа Кршинића (његова скулптура „Рибари” била је изложена на Венецијанском бијеналу 1950. године након чега је поклоњена Титу), Сретена Стојановића, Саве Сандића, Стевана Боднарова, Александра Зарина, Владете Петрића, али и рад савремене уметнице Марте Јовановић.  Стилски и тематски, скулптуре су веома хетерогене, од лирских дела у маниру реализма и интимизма, до класичне скулптуре социјалистичког реализма.

Посебно је интересантна анегдота о три исте, од приближно двадесет укупно одливених, скулптуре Јосипа Броза Тита, које су дело Анутна Аугустинчића. Наиме, само једна је била првобитно намењена да стоји у овом парку, док су друге две пристигле током деведесетих, када су постале непожељне.

Улазница за Кућу цвећа стаје 200 динара док је, као што је поменуто, од сада улаз у Парк скулптура слободан.