Листа изложби

Никад им боље није било? у Љубљани

11.10-30.12.2016.

Изложба Никад им боље није било? Модернизација свакодневног живота у социјалистичкој Југославији, чија је ауторка Ана Панић, виша кустоскиња Музеја историје Југославије, отворена је 11. октобра 2016. године у Музеју новије историје Словеније у Љубљани. Изложбу је отворио Антон Першак, министар културе Републике Словеније.

Изложба говори о модернизацији свакодневног живота у социјалистичкој Југославији с нагласком на југословенском модернизацијском искораку после Другог светског рата и променама у квалитету живота које су се десиле у југословенском социјалистичком друштву. Премијерно је била приказана у Музеју историје Југославије децембра 2014. године, а 2015. године гостовала је у Хисторијском музеју Босне и Херцеговине у Сарајеву. Сарадници на пројекту и аутори текстова су др Игор Дуда, предавач историје на Одсјеку за повијест Свеучилишта Јурја Добриле у Пули и суоснивач Центра за културолошка и повијесна истраживања социјализма, и др Ивана Добривојевић, научна сарадница на Институту за савремену историју у Београду.

Никад им боље није било? трага за одговорима на питања: да ли су Југословени пронашли благостање; како су га, када и зашто изгубили; какви су били систем образовања и друштвено-културни живот; и у којим се сегментима живота видео модернизацијски скок. Циљне групе којима је изложба намењена широке су, али нарочито су важне млађе генерације које немају лична сећања на Југославију, већ прошлост перципирају преко породичних прича и утисака које често стичу путем медија, филмова, литературе, компјутерских игрица и друштвених мрежа.

Изложба је од почетка замишљена као путујућа партнерска изложба са жељом да музеји у којима ће бити представљена активно учествују у креирању садржаја, тако да додатком нових предмета и другом грађом већ постављеном оквиру додају локални контекст свакодневног живота у различитим деловима Југославије. Тако је настала и поставка у Музеју новије историје Словеније, чије су кустоскиње, Наташа Стрлич и Катарина Јурјавчич, сакупиле предмете у акцији која је започета у мају ове године на манифестацији Ноћ музеја. Међу предметима су: бригадирска кошуља с радне акције изградње Новог Београда 1969, дечје скије ЕЛАН, телевизор ИСКРА Минирама (црно-бели из ’70-их), разни кућни апарати, посуђе и играчаке. Изложба у Љубљани садржаће и предмете из фонда Музеја новије историје Словеније: униформе ЈНА и скије које су користиле планинске јединице војске, школске торбе, плоче, играчке Механотехна Изола, понy бицикл, томос мотор колибри и одећу бренда Мура. На изложби ће бити и кухиња Марлес из ’70-их, као и део дневне собе и реконструкција радног кутка секретарице друштвеног предузећа.