Листа изложби

Гостовање изложбе Тито у Африци – слике солидарности у Венде музеју у Лос Анђелесу

23.06-20.10.2019.

Изложба Тито у Африци – слике солидарности, Музеја Југославије, биће отворена од 23. јуна до 20. октобра 2019. године у Венде музеју у Лос Анђелесу (САД), који је специјализован за теме Хладног рата и социјализма.

Након успешног гостовања изложбе у Музеју Пит Риверс (Велика Британија) 2017. године, ова изложба ће још једном показати колико су значајни артефакти Музеја Југославије, као сведочанства о времену солидарности са Африком и Трећим светом у борби за независност, али и да су незаобилазан део светске културне баштине.

Изложба је резултат сарадње истраживача у оквиру пројекта Социјализам постаје глобалан – везе између земаља другог и трећег света Универзитета у Ексетеру и Музеја Југославије. Реализована је уз финансијску подршку Министарства културе и информисања Републике Србије и Британског савета за уметност и хуманистику.

Гостовање у Венде музеју је прилика да се америчкој публици  и њиховим истраживачима представи и фото-архив Музеја Југославије кроз избор фотографија снимљених од педесетих до седамдесетих година прошлог века, током путовања Јосипа Броза Тита и његове супруге, Јованке Броз, у афричке земље. Фотографије које су кустоси одабрали за ову изложбу бележе Титове сусрете са значајним историјским личностима, међу којима су етиопски цар Хајле Селасије, египатски председник, Абдел Гамал Насер, и први премијер и председник Гане, Кваме Нкрума.

Аутори пројекта, као и текстова у истоименој књизи која прати изложбу су: Радина Вучетић, историчарка (Филозофски факултет Универзитета у Београду), Ана Сладојевић, независна кустоскиња и теоретичарка уметности, Пол Бетс, историчар (Универзитет у Оксфорду) и Радован Цукић, кустос историчар (Музеј Југославије). Кустоскиње изложбе Тито у Африци – слике солидарности су Ана Сладојевић, независна кустоскиња и Мирјана Славковић, кустоскиња Музеја Југославије.

Изложба приказује променљив однос две основне компоненте: друштвене вредности солидарности и антиколонијализма с једне, и формалне репрезентације међудржавних сусрета на највишем нивоу с друге стране. Вредности о којима је реч биле су заједничке земљама трећег света са којима је Југославија шездесетих и седамдесетих година прошлог века делила уверења и циљеве. Овом изложбом, између осталог, указује се на потенцијал наслеђа да допринесе препознавању, реафирмацији и редефинисању поменутих друштвених вредности.

Изложбу Тито у Африци – слике солидарности, само у Музеју Југославије од краја јуна до краја октобра 2017. године видело је више од 50.000 посетилаца.