Листа изложби

Гостовање изложбе „О фабрикама и радницима” у Крагујевцу

02.09-16.10.2022.

Изложба „О фабрикама и радницима“, која је настала као резултат сарадње кустоса Музеја науке и технике  и Музеја Југославије , гостоваће у Крагујевцу, у Музеју „21. октобар” од 2. септембра до 16. октобра.

Тематски оквир изложбе чине процеси индустријализације на територији Србије, од раних појава индустријске производње средином 18. века, преко развоја у склопу различитих државних и друштвених уређења током 19. и 20. века, закључно са првим деценијама 21. века. Материјални и нематеријални трагови ових процеса, поред тога што су носиоци историјске, технолошке и архитектонске вредности, такође су носиоци културних и друштвених вредности. Они произлазе из друштвених односа обликованих под утицајем индустрије, као и организације живота под њеним окриљем и важан су тестамент личног и колективног идентитета.

На изложби ће бити презентована разноврсна грађа коју чине индустријски производи, бројне фотографије које сведоче о различитим аспектима фабричког живота и видео-материјали, као и други предмети и документација.

За приближавање феномена индустријализације, ауторски тим одабрао је више десетина предмета, а понуђени концепт обухвата развој пет великих индустријских локалитета („Заставу” у Крагујевцу, ЕИ Ниш, Лесковачку текстилну индустрију, ИПК „Серво Михаљ” Зрењанин и РТБ Бор).Публика ће на изложби, у Крагујевцу, бити у прилици да види макете машина и индустријских објеката, узорке производа и производе индустријске производње, уметничка дела, алате и средства за рад, лична документа, рекламне производе и амбалаже, али и више десетина фотографија из различитих фото-архива, као и филмски материјал из фонда Програмског архива РТС-а и РУ „Филмске новости”. Предмети који се излажу припадају фондовима наша два музеја, потом музејима у Лесковцу, Крагујевцу и Бору док део грађе потиче из приватних колекција.

У фокусу кустоса Музеја науке и технике (Ада Влајић и Рифат Куленовић) била је технологија са процесима производње, док су кустоси Музеја Југославије (Јована Недељковић и Радован Цукић) представили индустрију као сложен облик удруживања људи. У Београду су ова два комплементарна дела поставке била изложена у два различита музеја, док ће у Крагујевцу бити обједињени, у редукованој и прилагођеној верзији, у једну целину и на једном месту.