Листа изложби

Античка Грчка у Музеју Југославије

20.04-29.04.2018.

У оквиру манифестације Грчки дани у Београду организована је мини-изложба Античка Грчка у Музеју Југославије. На изложби су изложени предмети из археолошке збирке Музеја Југославије, који воде порекло из Грчке или су поклони Јосипу Брозу Титу од грчких државника и дипломата. То су: заветни шлем (бронза),  7–6 век пре н. е., фигура жене, теракота, 4. век пре н. е., пехари реплика, злато, 15. век пре н. е., вазе – сликана керамика, 6–5. век пре н. е., статуета Ерос и Психа, 2. век пре н. е. Aутори поставке су Катарина Живановић, кустоскиња и Момо Цвијовић, музејски саветник.

О ИЗЛОЖЕНИМ ПРЕДМЕТИМА КАО ДАРОВИМА

Заветни шлем

У Атини, 2. јуна 1954. године, на ручку који су грчки краљ Павле и краљица Федерика приредили у част Јосипа Броза Тита, као главни поклон уручен је бронзани шлем. Заузврат, Тито је краљевском пару поклонио пар коња, липицанера, са целокупном опремом. Првобитна намена овог шлема, тзв. коринтског типа, била је поклон. Наиме, иако је шлем израђен у пуној ратничкој форми, због својих малих дименизија (висина 20 цм) није могао служити правој намени. Зато се претпоставља да је шлем израђен као заветни дар неком од античких светилишта.

Фигура жене

Председник грчке владе, маршал Александар Папагос, поклонио је Титу 1954. године античку фигурину од теракоте под називом Играчица из Танагре. Заузврат, Папагос је од Јосипа Броза добио скулптуру Дечак са рибом, рад Антуна Аугустинчића. Израда фигурина од теракоте уз помоћ калупа у античкој Грчкој свој процват доживљава у време раног хеленизма, када у овој области доминира тзв. Танагра стил који је добио назив по статуетама пронађеним у некрополама беотског градића Танагре.

Пехари

Грчки краљ поклонио је Титу 1955. године верне реплике у злату чувених пехара из Вафија у Лаконији. Тито је свом госту даривао мапу са копијама фресака из наших манастира, као и гарнитуру за пушење, израђену у сребру и злату, украшену коралима. Аутентични пехари, чија се израда приписује критским уметницима, откривени су 1889. године, а чувају се у Националном археолошком музеју у Атини.

Вазе

Свих пет античких ваза поклони су грчких државника и дипломата. Вазу типа пелике је на броду Галеб Титу поклонио Константин Караманлис, председник грчке владе 1959. године. Он је уједно и дародавац лекита са представом Атене у борби са гигантом и Младића у палестри. Дародавци  киликса приликом посете Београду 1952. године били су чланови грчке парламентарне делегације, док је скифос  поклон који је Тито за 80. рођендан добио од грчког регента Папандопулоса 1972. године.

Ерос и Психа

Статуета Ерос и Психа једна је од 68 античких теракота, које је Јосипу Брозу поклонио Извршни комитет Савеза комуниста Хрватске, 25. маја 1955. године. Ова колекција изузетне лепоте репрезентативна је како по уметничком, тако и по археолошком значају, поклоњена је у Белој вили на Брионима (Хрватска).

Јосип Броз Тито предаје грчком краљевском пару два коња липицанера Атина, Грчка

Јованка Броз са Софијом Лорен и Карлом Понтијем, 22 06 1969, Бела Вила, Бриони

Пехари, реплика, злато, Грцка, XV век пре н.е.