Lista programa

Razgovori o Jugoslaviji u galeriji Prozor

Razgovori o Jugoslaviji gostuju u galeriji Prozor (ulica Koče Popovića 9) u okviru završnog programa izložbe  Rečnik tehnologije i današnje vreme – hermetika Rečnika tehnologije i zastarela modernost utopije Jugoslavije.

Program:

18:00

Premijerno prikazivanje emisije Trezor posvećenog Rečniku tehnologije, domaćin Bojana Andrić. (Ekipa Trezora snima i završnicu, pa vas takođe pozivamo da prisustvujete događaju i učestvujete u razgovorima koji će iz programa proisteći).

18:30

Gostovanje programa Muzeja Jugoslavije Razgovori o Jugoslaviji-uvod u postjugoslovenske studije (Razgovori 20):

Sa Aleksandrom Petrovićem, članom autorskog kolektiva Heptadekagon, profesorom Filološkog fakulteta i bivšim urednikom časopisa Vidici, o širem društveno-političkom i kulturno-istorijskom kontekstu oko pojave Rečnika tehnologije (Vidici 1-2, 1981.) razgovaraće Tatomir Toroman, kustos Muzeja Jugoslavije.

20:00

Projekcija dokumentarnog zapisa spuštanja zastave “poslednje Jugoslavije”, Državne zajednice Srbije i Crne Gore, autora Igora Jovičića. Nakon projekcije gospodin Jovičić pokloniće zapis Muzeju Jugoslavije.

O izložbi:

Izložba Hermetika Rečnika tehnologije i zastarela modernost utopije Jugoslavije rezultat je rada autorskog kolektiva Heptadekagon koji čine: Aleksandar Petrović, Aleksandra P. Stevanović, Dejan Vukelić, Dimitrije Vujadinović, Dragan Bulatović i Milan Popadić.

Izložba je posvećena ponovo otkrivenom Rečniku tehnologije koji je bio objavljen maja 1981. kao dvobroj časopisa Vidici (Vidici 1-2, 1981.). Njegovi autori su bili nepoznati, u celini je bio ispisan rukom, sastojao se iz niza metaforičnih i alegorijskih odrednica. U januaru 1982. tajna radna grupa izvršila je analizu Rečnika i iznela na političkim forumima oštre optužbe protiv Rečnika tehnologije koje su dovele do ostrašćenih medijskih napada i ostrakizma Rečnika koji je od tada do danas bio kažnjen zabranom sećanja i uvijen u veo zaborava. Rečnik se danas tumači kao višeznalno umetničko i filozofsko delo i prvi autentični postmoderni tekst srpske kulture.

Zapisan je zbog života, ličnosti i volje, a ne reči u njemu. Zapisan je da bi savladao vavilonsku kulu jezika, metastazu reči u kojoj se rastvara svaki dodir i nestaje svaka ljubav. Samo je nekoliko ljudski neophodnih reči: ostalih nekoliko stotina hiljada su balast istorije: tehnologija reflektovanja onih Ne-koliko. (Početak Rečnika tehnologije).

  • Dan: 25.01-25.01.2018.
  • Vreme: 18:00
  • Kapacitet: 100

Povodom 25 godina Muzeja Jugoslavije

Predistorija: Osnova za razumevanje Muzeja Jugoslavije

Na oblikovanje evropskog tipa muzeja uticale su brojne prakse i koncepti sakupljanja, čuvanja i upotrebe predmeta.

Muzejska laboratorija

Otvoreno istraživanje i preispitivanje jugoslovenskog nasleđa

Muzej Jugoslavije te poziva #OSTANIUMUZEYU