Прикључите се виртуелној изложби #YUDOM

Музеј Југославије у оквиру актуелног онлајн програма под називом  #OSTANIUMUZEYU покреће мини-пројекат #YUDOM, који позива публику да пронађе југословенско наслеђе у својим кућама и укључи се у креирање партиципативне виртуелне изложбе.

„Верујемо да је свако од нас ових дана спремајући кућу пронашао понеки предмет који датира из југословенског периода. Лимену кутију це кафе у којој је стајала вегета, белу шољу са плавом бордуром, Искрин телефон, дедине значке из предузећа, мамине еспадриле купљене у Трсту.

Замисао је врло једноставна – позивамо све који желе да се прикључе овој виртуелној изложби у настајању да забележе предмете камером, поделе фотографију на друштвеним мрежама користећи ##YUDOM и притом означе (тагују) Музеј Југославије (Facebook: MuzejJugoslavijeBeograd, Instagram: muzej_jugoslavije, Twitter: MuzejYU)”, позивају из Музеја Југославије.

Kустоски тим Музеја Југославије допринеће акцији представљајући фотографије предмета који су припадали југословенској свакодневици, а сада су део музејске колекције.

Многи од изабраних употребних предмета и међународно су препознатљиви, попут вишеструко награђиваног дизајна телефона ЕТА Давора Савника за фабрику Искра, који је чак и уврштен у колекцију Музеја модерне уметности у Њујорку.

„Негујемо партиципативни приступ допуњавању колекције и то је методологија коју настојимо да применимо готово на свакој изложби. Имајући у виду да је југословенско наслеђе и даље присутно у свакодневном животу, позивамо заједницу да се опроба у кустоском послу и буде део тима који реализује ову виртуелну поставку”, појашњавају замисао пројекта из Музеја Југославије.

Део предмета које су изабрали кустоси и кустоскиње Музеја Југославије за #YUDOM нису изложени у оквиру сталне поставке и публика ће у оквиру овог пројекта имати прилике да их први пут види у виртуелном окружењу.