Награда Жива за руковођење Археолошком парку Виминацијум

Форум словенских култура (ФСK) доделио је награде за најбоље словенске музеје у Прагу у сарадњи с Народним техничким музејем из Прага, под почасним покровитељством чешког Министаства културе. Осим главне награде, коју је освојио Музеј емиграције из Пољске, по први пут за пет година додељена је награда за културно историјску целину. Освојио ју је Музеј Кижи из Русије.

Двадесет пет музеја из дванаест словенских земаља учествовало је у овогодишњем такмичењу за Жива награду за најбољи словенски музеј. На петој церемонији (претходне су се реализовале у Скопљу, Санкт Петерсбургу, Задру и на Бледу) Жива награда за најбољи словенски музеј додељена је Музеју емиграције из Гдиње у Пољској. По први пут победнику је додељена и новчана награда у износу од 3000 евра. Такође по први пут, жири састављен од тринаест музејских стручњака из словенских земаља и Европска музејска академија одабрали су победника за културно историјску целину. Ту награду однео је Музеј Кижи из Русије. Одлучено је и да следећа церемонија доделе Жива награда, 2019. године буде у Црној Гори.

Поред главне награде, посебно признање за руковођење додељено је Археолошком парку Виминацијум (Костолац, Србија); освајач признања за отвореност према посетиоцима био је Регионални историјски музеј (Шумен, Бугарска); Музеј савремене уметности (Загреб, Хрватска) добио је посебно признање за креативност; Меморијал Лидице (Лидице, Чешка) за приповедање, а Центар за изградњу наслеђа у Плазију – Народни технички музеј (Плази, Чешка) за добру употребу ресурса.

Судије из словенских земаља (међу којима је и Неда Кнежевић, директорка Музеја Југославије) и Европска музејска академија посетили су музеје који су конкурисали за Жива награду (од Србије, Црне Горе, Македоније, Пољске, Босне и Херцеговине, Хрватске, Словачке, Словеније, Чешке, Русије и Белорусије).  Сврха ‘Жива’ награде јесте да подстиче словенске музеје ка што бољој препознатљивости и унапређењу утицаја на локалном, регионалном и међународном нивоу у виду друштвене одговорности, рекла је др Андреја Рихтер, директорка Форума словенских култура на церемонији у Народном техничком музеју у Прагу, и додала да је, за пет година постојања та награда окупила и зближила скоро стотину музеја. Многи међу њима су, такође захваљујући Жива награди, постали препознатљиви и ван граница словенског света, где су добили прилику за промоцију, нове контакте, па су се чак нашли и међу освајачима других европских музејских награда.

Музеј Југославије 2015. године добио је награду за добру употребу ресурса.