Штедна касица, биста Јосипа Броза Тита

• Време : 1981.
  • Да ли је изложен? Не
  • Инвентарни број: 1-3-180

Штедионица Бикубен је 1981. године направила штедну касицу у облику бисте Јосипа Броза Тита. Касицу је израдила позната данска керамичка радионица Сохолм у 4000 примерака. Новац зарађен продајом касице био је намењен Црвеном крсту. Била је то трећа таква касица у оквиру серије Велики државници. Претходно, ту част имали су Винстон Черчил (1979) и Џон Кенеди (1980). Серија је настављена током осамдесетих. После Јосипа Броза Тита на ред су дошли Шарл де Гол (1982) па Анвар ел Садат (1983).

Штедионица Бикубен је, поводом Дана Републике, поклонила једну касицу амбасади СФРЈ у Данској, заједно са пратећим промотивним текстом на енглеском језику. Предала је амбасади још две касице са молбом да буду прослеђене члановима породице Броз. Амбасада је све то послала Савезном секретаријату за иностране послове у Београду, са молбом да се једна касица и промотивни текст предају Музеју 25. мај.

На основу ове касице Музеј Југославије израдио је сувенир, доступан у разним бојама.