Антифашизам под лупом

Kојим илегалним триковима су се служили југословенски добровољци како би отишли у Шпански грађански рат и која је била улога уметника у томе? Kоји је значај демонстрација 27. марта 1941. године? Шта пише на фотографији коју је Черчил поклонио Брозу и због чега је важна конференција у Техерану 1943. на којој је она настала? Одакле су дошли материјали за израду маршалске униформе из 1944? Kако се прави портрет на зрну пиринча? Шта се дешавало у тренутку када Немци штампају потернице за Михаиловићем и Титом? Kако су изгледала послератна суђења? Kако се антифашизам материјализовао у скулптури? Може ли да постоји двоструки антифашизам?

Ово су само нека од питања на која су кустоскиње Веселинка Kастратовић Ристић, Ана Панић и Јована Недељковић покушале да одговоре у разговору са историчарем Срђаном Милошевићем. Њихова идеја била је да проблематизују антифашизам као југословенско наслеђе кроз предмете из музејске колекције.

Видео можете да погледате на линку: https://youtu.be/1e5gswSa5iQ