Lista izložbi

Gostovanje izložbe Gradovi u pokretu – postosmansko nasleđe u Sarajevu

08.02-27.04.2018.

Izložba Gradovi u pokretu – postosmansko nasleđe, autorke prof. dr Nataše Mišković, biće otvorena u četvrtak 8. februara u 19.30 časova u Bošnjačkom institutu – Fondacija Adila Zulfikarpašića u Sarajevu (Federacija Bosne i Hercegovine). Izložbu je realizovao Univerzitet u Bazelu u saradnji s Muzejem Jugoslavije.

Ova izložba već je gostovala u Istorijskom muzeju Srbije u Beogradu. Ona je nastavak početnih koraka Muzeja Jugoslavije da se bavi i fenomenima prve Jugoslavije i završna aktivnost istraživačkog projekta Univerziteta u Bazelu, koji se bavio razvojem Vizuelnog arhiva Jugoistočne Evrope.

Gradovi u pokretu je izložba koja, kroz foto-građu preuzetu iz jugoslovenskih i turskih dnevnih listova, prati razvoj novih država nastalih na ostacima Osmanskog carstva. Izložba predstavlja pažljivo odabrane dve stotine digitalno obrađenih fotografija koje beleže promene četiri grada: Beograda, Sarajeva, Istanbula i Ankare tokom ’20-tih i ’30-tih godina prošlog veka. Kroz objektive foto-reportera novina Politika i Vreme iz Beograda i Džumhurijet Akšamiz Istanbula, izložba istražuje kako su obnovljeni centralni delovi ovih gradova da bi predstavili vrednosti novih vlada, kako je stvaran novi čovek – moderni građanin, uz pomoć masovnih sportskih manifestacija, novih trendova u odevanju i ponašanju, a s druge strane, kako se svakodnevica u čaršiji nastavila kao da se nikada ništa nije desilo.

Ova putujuća izložba, koja je svoju premijeru imala u Bazelu, nastala je kao rezultat međunarodne saradnje u okviru naučno-istraživačkog projekta SIBA (Vizuelni pristup istraživanju svakodnevice u turskim i jugoslovenskim gradovima 1920-ih i 1930-ih) pod vođstvom Nataše Mišković, profesorke na Bliskoistočnim studijama Univerziteta u Bazelu. Projekat je finansiran stredstvima koje je obezbedila Švajcarska nacionalna fondacija za nauku (SNF).

Nakon gostovanja u Sarajevu, izložbu će moći da vidi publika u Istanbulu, Gracu i Kembridžu.

Svetozar Grdijan: Portret petnaestogodišnje bokserke i hazena rukometašice Koke Cvijić, Beograd 1928. © Borba Fotodokumentacija

Dvojica akrobata na žici u mahali Mala Ajasofija (Küçük Ayasofya Mahallesi), Fatih, Istanbul, oko 1930. © Istorijski arhiv Japi Kredi

Spomenik Ataturku ispred Etnografskog muzeja, Ankara, oko 1927. © Kolekcija fotografija Džengiza Kahramana

Aca Simić/Raka Ruben: Vučna služba, Beograd © Politika Dokumentacija