Lista izložbi

Istoriju čine različite nijanse sive boje

09.12.2016-23.01.2017.

Projekat Istoriju čine različite nijanse sive boje na kojem Kevin van Brak radi počev od 2011. uključuje doprinos zasnovan na istraživanju obavljenom u Beogradu 2014. godine. Projekat se sastoji od rekonstruisanih kancelarijskih stolova uticajnih i često kontroverznih nekadašnjih svetskih lidera kao što su Hitler (zajedno sa slavnim globusom koji je stajao u njegovoj Rajh-kancelariji), Staljin, Mao, Nikson, Musolini, Franko, i sada Tito. Umetnik je napravio gotovo identičan sto zasnovan na merenju originala. Jedina razlika je u tome što su stolovi izrađeni od drugih materijala u odnosu na originale, i premazani poliureom, što im daje gustu, sivu gumastu površinu, i vizuelno objedinjuje čitavu seriju. Takvom intervencijom, originalni stolovi izmeštaju se u umetnički kontekst kao skulpture koje su izgubile svoju funkcionalnost i reprezentaciju moći koju su originali posedovali. Međutim, priče ispletene oko tih stolova i dokumenata koji su potpisani na njima imale su veliki uticaj na globalnu politiku, i oblikovale su jednu istorijsku epohu. Simbolička poruka uniformisanja stolova u različite nijanse sive boje izvedena je iz priče o globusu sa Hitlerovog stola, gde su sve zemlje na svetu prikazane u istoj nijansi sive, a preko njih je ispisana reč – „Nemačka“.

* Rad Titov radni sto je deo izložbe Rosele Biskoti & Kevina van Braka pod nazivom „T“, koja se održava u Salonu Muzeja savremene umetnosti Beograd (Pariska 14) u periodu od 9. decembra 2016. do 23. januara 2017. godine i u Galeriji ŠKUC u Ljubljani, od 3. februara do 3. marta 2017.