„Antifašizam pod lupom” – kustoskinje Muzeja u razgovoru sa istoričarem Srđanom Miloševićem

Kojim ilegalnim trikovima su se služili jugoslovenski dobrovoljci kako bi otišli u Španski građanski rat i koja je bila uloga umetnika u tome? Koji je značaj demonstracija 27. marta 1941. godine? Šta piše na fotografiji koju je Čerčil poklonio Brozu i zbog čega je važna konferencija u Teheranu 1943. na kojoj je ona nastala? Odakle su došli materijali za izradu maršalske uniforme iz 1944? Kako se pravi portret na zrnu pirinča? Šta se dešavalo u trenutku kada Nemci štampaju poternice za Mihailovićem i Titom? Kako su izgledala posleratna suđenja? Kako se antifašizam materijalizovao u skulpturi? Može li da postoji dvostruki antifašizam?

Ovo su samo neka od pitanja na koja su kustoskinje Veselinka Kastratović Ristić, Ana Panić i Jovana Nedeljković pokušale da odgovore u razgovoru sa istoričarem Srđanom Miloševićem. Njihova ideja bila je da problematizuju antifašizam kao jugoslovensko nasleđe kroz predmete iz muzejske kolekcije.

Video možete da pogledate na linku: https://youtu.be/1e5gswSa5iQ